Dzikie wojaże

Kijów.

Czasem człowiek wpada w doła, jak zbyt długo siedzi w jednym miejscu i trudno mu odnaleźć jakikolwiek sens. Tu praca, dom, znowu praca, deszcz, niepogoda, lub, co gorsze: w tygodniu ładny, a weekend do bani i tak w kółko.

100% sensu za to odnalazłam w mojej kolejnej, długoweekendowej (czerwcowej) wyprawie – w sumie na wariata (cóż za nowość!) zebrałam się w niecały tydzień i pojechałam do Kijowa. 
Wiecie – nie chodzi o to, że sztuką jest się zebrać w tydzień: spakować się itp. Największą sztuką jest ogarnięcie psychiczne i mentalne nastawienie– ruszam w niesamowitą wyprawę, muszę być skupiona i przygotowana na wszystko. 🙂 a to jednak wymaga poświęcenia i czasu, i sporych nakładów uwagi.
Uwielbiam spontaniczne wyjazdy, a Kijów definitywnie można do takich zaliczyć.  Sporo osób pytało mnie:
-Jedziesz do Kijowa? Przecież tam była wojna! Jest tam bezpiecznie?
Odpowiadam: o wiele bardziej bezpiecznie, niż obecnie w Londynie czy Paryżu. 
 
Czy będąc w Kijowie czułam strach? Nie, nie ma czego się bać. Świadomość tego, że na wschodzie Ukrainy cały czas, bez ustanku toczy się wojna jest trochę straszne, ale jest to miasto w pełni bezpieczne. Kijów to miasto spokojne, wręcz leniwe, jak kot, który ledwo obudził się ze snu. Tak naprawdę, Kijów nie przypomina mi żadnego innego miasta, które miałam okazję zobaczyć wcześniej. Nic, zero skojarzeń. No, chyba że to minimalne odniesienie do złotych kopuł Moskwy.
To, że Kijów mnie „zaskoczył” to mało powiedziane. 
Kijów mnie porwał i oczarował. (HAHAHA, Z MOICH TEKSTÓW WYNIKA JEDEN WNIOSEK: JAKŻE ŁATWO MOŻNA MNIE PORWAĆ I OCZAROWAĆ, TAK NIEWIELE TRZEBA!:))))))
Dziwi mnie, że tak mało osób chce zobaczyć to niesamowite miasto… Człowiekiem z aparatem, czyt. turystą, byłam praktycznie tylko ja. A szkoda, bo Kijów naprawdę wart jest uwagi.
_DSC8060.JPG
Kijów to miasto z długą i niesamowitą historią. Niemalże na każdym kroku czekają różne pamiątki przeszłości: od starodawnej stolicy Rusi Kijowskiej (IX-XII wiek), poprzez okres, kiedy to miasto należało do Wielkiego księstwa Litewskiego, czyli wielikoj Polszy od morja do morja, poprzez szarobury, ale kwiecisty socjalizm, aż do uzyskania swobody po upadku Związku Radzieckiego, wolność o całkowitą niezawisłość, wreszcie przejmujące wydarzenia z 2014 roku kiedy to Kijowski Majdan był na ustach całego świata.
Tak, definitywnie największe wrażenie podczas całej wyprawy zrobił na mnie Majdan Niezależności.
Z pełną świadomością twierdzę, że to miejsce jest niesamowite. Budzi takie nasycenie różnych, różnorakich uczuć, że to przerasta wyobrażenie. Zachwyca, zmusza do refleksji, jeszcze raz zachwyca, po czym każe się zatrzymać, chłonąć, myśleć i siedząc na dachu jednej knajpy popijać zimne piwo i patrzeć na zachodzące słońce, cały czas mając na uwadze to, by myśli burzliwie kłębiły się po głowie…  Tak, takie to właśnie miejsce.
_DSC8531
To właśnie ten plac, będący sercem miasta, na początku 2014 roku był czarny: dosłownie i w przenośni. Czarny od setek tysięcy ludzi, będących tam i walczących o swobodę swojego kraju i czarny od smoły z płonących opon. Ciężko to sobie wyobrazić, kiedy ciepłe, czerwcowe słońce muska Cię po twarzy…
Kijów pełen jest drobnych symboli tego, jak Ukraina walczy i jednoczy się z Europą. 
Powiedziałabym inaczej- może nie tyle Ukraina, co Kijów!!! To Kijów się starał, to Kijów walczył i to Kijów oberwał najbardziej!!
Aleja Bohaterów Niebiesnoj Sotni (wcześniej bodajże Instytucka lub coś w ten deseń, wyleciało mi to z głowy dokładnie). Barykady z cegieł, zerwanych z bruku. A obok zdjęcia poległych. 20, 18, 25, 30 lat… Zdjęcie obok zdjęcia. Obok kwiaty, kokardki, znicze… Strasznie przejmujące.
_DSC8102
Niebiesna Sotnia- pierwsze sto osób, które zginęło na Majdanie w lutym 2014 roku. 
To do ludzi, znajdujących się głównie na tej ulicy, strzelali snajperzy z dachu Hotelu Ukraina.
W czwartek pod wieczór zmęczenie dało jednak w kość, nie tyle może mi, jestem przecież jak koń pociągowy, nigdy niezmożony, co mojemu towarzyszowi doli i niedoli, który w końcu się zbuntował i powiedział, że on ani kroku więcej nie jest w stanie zrobić i nie marzy o niczym innym, jak wrócić i pójść spać.
No dobra. Z racji tego, że mam dobre serce, spełniłam to żądanie. 😀
Czekał za to na nas długi i pełen wrażeń piąteczek-piątunio!!
Miałam oczywiście już wszystko obczajone, co chciałabym zobaczyć, konkrety i jeszcze raz konkrety, nie pozostało więc nic innego, aniżeli ruszać w drogę na podbój Kijowa!
_DSC8228
Przepiękna panorama lewego brzegu Dniepru. (Centrum miasta jest prawobrzeżna).
Co ciekawe- miałam wrażenie, że Dniepr w Kijowie jest bardzo szeroki. W pewnym momencie, metro wyjeżdża nawet na powierzchnię, jedzie mostem, można się jarać panoramą miasta, było to niesamowite, ale to tak na marginesie. 🙂
Przeczytałam jednak, że Dniepr w Kijowie jest bardzo wąski. Wow. Chciałabym w takim razie zobaczyć, jaki jest „szeroki” w innych częściach Ukrainy!!
Obowiązkowym punktem wyprawy było odwiedzenie Kijowsko-Pieczerskiej Ławry. 
O matko. Ile ja się o tym miejscu musiałam czytać na zajęciach z literatury staroruskiej!! Albo historii Rusi!! Niesamowite, zobaczyć na żywo miejsce, tak ważne dla kultury i historii nie tylko Rusi Kijowskiej (dzisiejsza Ukraina, Rosja i Białoruś), ale i Europy i świata!!
Ławra, zwana „matką monasterów”, jest największym kompleksem klasztornym nie tylko w Kijowie, ale i na całej Ukrainie. Jest kolebką wschodniosłowiańskiego prawosławia i miejscem świętym dla wiernych. W pewnych miejscach robienie zdjęć aparatem było dodatkowo płatne (jak chociażby w Uspienskim Soborze), ale rozwalił mnie argument kobiecinki, sprzedającej bilety:
-Niech pani sobie lepiej schowa ten duży aparat, bo za robienie zdjęć trzeba dodatkowo zapłacić, ale telefonem można śmiało fotografować!! 
Średni rozumiem logikę, ale ok. Nie ma problemu!
_DSC8167.JPG
W kompleksie normalnie żyją i pracują prawosławni mnisi. Dbają o ogród, uprawiają działki… Kurcze! Nawet urodzaj w sadzie mieli jakiś ponadprzeciętny!!! Podczas gdy w Polsce czereśni było na palcach policz, bo przyszły mrozy, to tam gałęzie uginały się od owoców! Chyba je sobie wymodlili, innej opcji nie widzę! 🙂 Sad, niestety (dla wszystkich odwiedzających) lub całe szczęście (dla mnichów) był ogrodzony.
Skończyło się więc na smaku.
Nie byłabym sobą, gdybym nie chciała wspiąć się na jakiś punkt widokowy, by pozachwycać się panoramą Kijowa z góry. W tym wypadku punktem obserwacyjnym okazała się dzwonnica w Ławrze.
_DSC8244
Widoki z góry są najlepsze, ale ile razy można chodzić w kółko dzwonnicy. 🙂
W końcu opuściliśmy teren Ławry i poszliśmy dalej w teren.
W okolicy pomnika Matki-Ojczyzny znajduje się Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tak na wschodzie nazywa się II wojna światowa) i mnóstwo drobnych symboli walki o wolność. Także współczesnych.

Pomnik Matki-Ojczyzny – fajny punkt orientacyjny, ze względu na monumentalność i wysokość- ponad 135 metrów. Cały czas, z uporem maniaka, powtarzałam jednak, że to „Matka-Gruzja”. M. z uporem maniaka nazywał go „Matka-Rosja”. Się nam usrało.

Wiecie, że Kijów też ma swoją tęczę??? W dodatku „tęcza” jest Pomnikiem Przyjaźni Narodów- rosyjskiego i ukraińskiego. Rzecz jasna pochodzącym z czasów Związku Radzieckiego. Jest jednakże jedna różnica między tęczą kijowską i warszawską- Ukraińcy, mimo kłótni z Rosjanami, nie spalili swojej tęczy, a nawet nie próbowali. Może temu, że jest z betonu? 😀 Chociaż innych śladów dewastacji nie zauważyłam.
Więc to tylko dobrze o nich świadczy. Od drugiej strony tęcza, Arka Drużby Narodow, również wygląda ciekawie. Powiedziałabym, że prezentuje się wręcz bajkowo! 
_DSC8395
Tuż za Arką znajduje się most, gdzie pieszo można przejść na drugą stronę Dniepru. Nogi powoli wchodzą w dupę, ale oczywiście, idziemy!!! Przecież nie popuściłabym takiej okazji. Trochę zaczęło się chmurzyć, co jednak nie przeszkadzało wielbicielom kąpieli w rzece na oddawanie się przyjemnościom. Ciekawe, jak musi to wyglądać w sierpniowy, upalny dzień!! A tak w ogóle, Kijów ma całkiem sporo plaż. Słynne są także wysepki na Dnieprze- niektóre są prywatne, z daczami ukraińskich oligarchów.
Ale z reguły przybrzeżne plaże są ogólnodostępne i bardzo popularne wśród kijowszczan.
_DSC8405
Pod sam wieczór znowu przemieściliśmy się na Majdan. Musiałam tam wrócić.

W ciągu całej wyprawy powracałam tam wielokrotnie: chciałam zobaczyć, jak się prezentuje o każdej porze dnia i wieczoru.
Od Majdanu zaczęłam i na Majdanie skończyłam swą przygodę z Kijowem. 
Więc jakże tu nie przywiązać się do tego miejsca…
_DSC8512
„WOLNOŚĆ JEST NASZĄ RELIGIĄ”.
Tak na marginesie, ten olbrzymi baner założono tuż przed finałem Eurowizji, który w tym roku miał miejsce w Kijowie. Chciano zasłonić zniszczony budynek, którego nie zdążono odremontować.
Muszę przyznać, że Kijów bardzo sprawnie podniósł się po wydarzeniach sprzed 3 lat. Podniósł się w sensie właśnie odbudowy zniszczeń. Pozostawiono jedynie symbole, mające na celu przypominać o wydarzeniach tamtych dni. Te, widoczne są niemalże na każdym kroku…
Po zachodzie słońca chciałam zobaczyć centrum miasta nocą. Oczywiście miałam farta, bo na Majdan przyszliśmy akurat na pokaz tańczących fontann.
Usiedliśmy sobie na schodach pod iglicą, tak siedzieliśmy, patrzyliśmy, myśleliśmy o tym i o owym…
Tak, defnitywnie Majdan jest najlepszym miejscem do rozmyślań z całego Kijowa.
To coś jak wyciąg narciarski w Mestii. Jedziesz, patrzysz na góry i myślisz, myślisz… Myślisz bez końca o wszystkim i o niczym. 
Czasem każdemu człowiekowi potrzebne są takie miejsca. takie resety.
Siedzimy i popijamy piwo. 
Chwilo, trwaj. 
_DSC8697
A propo’s piwa na Majdanie:
-To my możemy tak siedzieć i pić?! A straż miejska, policja, mandat?!
-Pij, jesteśmy na Wschodzie.
Sobota, czyli nasz ostatni dzień w Kijowie była bardzo na luzaka. W sumie wszystkie najważniejsze punkty „zaliczyliśmy” już poprzedniego dnia; mogliśmy więc poświęcić prawie cały dzień na spokojne błąkanie się uliczkami i wchłanianie kolorytu miasta.
Chciałam odnaleźć dwa miejsca – Pejzażną Aleję, słynącą z mozaikowych tworów i Andrijewski Zjazd- starodawną ulicę, łączącą górną (starszą) część miasta z dolną, nowszą, jednakże nie był to szukanie za wszelką cenę.
Jak zwykle miałam farta, bo oba miejsca odnalazłam całkowicie przypadkiem i w obu przypadkach byłam zachwycona znaleziskiem!!  W środku niektórych figur znajdowały się ławki, a że było baaardzo duszno (padać zaczęło tuż po tym, jak wsiedliśmy do autobusu, znowu nam się udało!) fajnie było skorzystać z takich udogodnień w ciężkiej wędrówce! Bajkowe miejsce:)
_DSC8714
W Kijowie jest cała masa bajecznie kolorowych murali, jeden piękniejszy i ciekawszy od drugiego!! Cały dzień można by poświęcić jedynie na odszukanie tych wszystkich ulicznych dzieł sztuki. To może kolejnym razem, tematyczna wycieczka do Kijowa mogłaby być! 
Wschód mnie zachwyca, Wschód mnie fascynuje i za każdym razem jeszcze bardziej zadziwia. Naprawdę wiele już widziałam i mało co mnie dziwi, zbyt dobrze znam tą ukochaną przeze mnie mentalność. 🙂 
Jednakże psy ze schroniska, które można adoptować ot tak, z ulicy- zaskoczyły mnie całkowicie. „POMÓŻCIE SCHRONISKU- NAKARMCIE BEZDOMNE PSY I KOTY!” – głosi napis na zgiętej tekturze. To takie proste, że aż chwyta za serce. Co jeszcze ciekawsze, psiaki były bardzo miłe i grzeczne, a gdybym pośród nich zobaczyła kota, chyba bym się pobeczała na środku ulicy i musiałabym odejść ze złamanym sercem. Biedne zwierzaki i dobrzy ludzie.
Autobus do Krakowa mieliśmy pod sam wieczór.
Byłam wściekła jak osa, bo trochę mieliśmy obsuwę w czasie i musiałam wybierać: albo pójdę na zakupy do dużego sklepu, albo spokojnie zdążę na dworzec i na autobus, a z racji tego, że aż takim bezmózgiem i wariatem nie jestem, zachowałam się z rozsądkiem.
Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo znalazłam mały sklepik, z którego wykupiłam cały zapas mojego najcudowniejszego i najpyszniejszego „mleczka”- sgusionki. Cały zapas, czyli dwie małe puszki, a dziękowałam starszej kobicie, jakby to było płynne złoto. Uśmiała się ze mnie i dziwiła się, że w Polsce nie mamy gotowego mleka skondensowanego, które można wylać wprost na naleśniki i zlizywać z talerzy. 😉
Powrót do Polski był hm. Zaskakujący. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy.
W Krakowie mieliśmy być na 7 rano. Byliśmy na 19. 🙂 Na granicy staliśmy… 12 godzin, a cała droga zajęła 26 godzin. Zajechałabym do Bułgarii za ten czas, do Grecji!! ;o
Po 4,5 godzinach czekania:
M: A może przejdźmy tą granicę na piechotę? 
Spojrzenie Agi.
M: Aha, ale i tak musielibyśmy czekać na autobus.
30 minut później:
M: W takim tempie to mi się niechody zagoją!!
Biedny, nie zdawał sobie sprawy, że przed nim było jeszcze 7 godzin w tempie metr na godzinę 😀 Chociaż i tak jest to mało ważne. Daliśmy radę i było warto! 🙂 

1 myśl w temacie “Kijów.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s